Pierwotny kościół drewniany istniał już w 1595 r. Obecny wzniesiony został w latach 1645-1656 z fundacji Achacego Ligęzy. Wielokrotnie przebudowywany, ostatnio w latach 1989-1993. Obecny kościół posiada cechy wczesnobarokowe i neobarokowe, jest murowany z kamienia z użyciem cegły, jednonawowy. Polichromia w prezbiterium na stropie figuralna i orna- mentalna z 1938 r., malowana przez Tadeusza Terleckiego, w nawie na sklepieniu i ścianach bocznych nowa, wykonana przez Jurija Bodnara. Dwa witraże w prezbiterium wg projektu Jurija Bodnara z Ukrainy, wykonane przez Zbigniewa Gustaba z Krakowa. Wyposażenie wnętrza z II poł. XVIII w., w ołtarzu głównym słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiemz końca XVI w., koronowany dwukrotnie w 1920 i 1924 r., po odzyskaniu skradzionych koron. Na zasuwie obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z XVIII w., w zwieńczeniu obraz Świętej Trójcy, w typie tronu łaski z XIX w. Ołtarze boczne: dwa neobarokowe z XIX w., w kaplicy północnej późnorenesansowy z XVI/XVII w. Chrzcielnica z II poł. XVIII w., ambona z II poł. XVIII w.

Drugim zabytkiem wartym zobaczenia jest zespół pałacowo – parkowy. Obecnie jest to zamek z basztą, który został wybudowany na początku XIXw. przez Atanazego Raczyńskiego, neogotycka brama wjazdowa i mur od strony południowej. Ogrodzenie zostało wpisane do rejestru zabytków. Obok neobarokowego, piętrowego pałacyku z 1918 r. znajduje się zabytkowa studnia z końca XVIIIw. Z majątku Raczyńskich pozostał jeszcze w Zawadzie park dworski z XVII-XIX wieku z kilkusetletnimi drzewami (dęby, lipy, jesiony). Pośrodku parku znajduje się wzniesienie porośnięte starymi dębami, pod którym jest sklepiona piwnica – lodownia, która pełniła rolę spiżarni wpisana w rejestr zabytków.

Przydrożna karczma z XVIII/XIX wieku, murowana, z drewnianym podcieniem nakryta czterospadowym dachem „polskim” zaliczana jest do, mimo późniejszej dobudówki, najpiękniejszych zabytków architektury i budownictwa ziemi dębickiej. W 1970 były w niej kręcone filmy np: Ojciec KrólowejPrzypadki starościna Wolskiego i na ich potrzeby karczma została przebudowywana w stylu barokowym.

 

Galeria zdjęć


Zapisano