morszyn-herb.pngflag-of-ukraine-1.jpg

 

Morszyn – miasto na Ukrainie w obwodzie lwowskim, liczy 6 400 mieszkańców (2006).

W 1924 r. Morszyn został uznany za uzdrowisko posiadające charakter użyteczności publicznej

Za II Rzeczypospolitej do 1934 samodzielna gmina jednostkowa. Następnie należała do zbiorowej wiejskiej gminy Morszyn w powiecie stryjskim w woj. stanisławowskiem, której była siedzibą. Po wojnie wieś w wyniku zmiany granic została przyłączona do Ukraińskiej SRR.

Morszyn jest kurortem. Znajdują się tam liczne sanatoria, m.in. sanatorium zdrowia matki i dziecka. W miasteczku są dwa jeziora (jedno leśne, które utworzyło się w sposób naturalny, drugie stworzone sztucznie). Morszyn posiada złoża wód mineralnych. Obecnie miasto Morszyn jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk Ukrainy.

Unikalne źródła miasta Morszyn dzięki wyjątkowemu składowi, zwłaszcza podwyższonej zawartości soli siarczanowo-magnezowej, odbudowują uszkodzone komórki wątroby, spowalniają procesy zapalne dróg żółciowych, poprawiają przepływ krwi, regulują przemianę materii w organizmie oraz są niezastąpione w leczeniu chorób: wątroby, jelit, trzustki, cukrzycy i żołądka. Dzięki skutecznemu leczeniu, popularność Morszyna jako miejscowości uzdrowiskowej utrzymuje się już od ponad 100 lat. W tym czasie miejscowość odwiedziło tysiące kuracjuszy, którzy powrócili tam do zdrowia i nabrali sił.

W 1878 roku zorganizowano pierwszy sezon leczniczy. Początkowo ze względu na krystaliczne czyste powietrze, miasto było uzdrowiskiem klimatycznym, w którym leczono choroby układu oddechowego. Z czasem zauważono, że lepsze rezultaty leczenia można uzyskać dzięki wykorzystaniu wód mineralnych przy leczeniu chorób żołądka, wątroby, jelit i trzustki. Właściwości źródeł mineralnych Morszyna coraz częściej zwracały uwagę lekarzy i naukowców. W ciągu dwóch lat miasto zyskało sławę kurortu balneologicznego, które funkcjonowało na bazie wód mineralnych i borowiny.

Na początku XX wieku Morszyn zdobyło popularność jako „galicyjski Karlsbad” i ukraińskie Karlowe Wary. Na wczasy przyjeżdżali zamożni turyści z Polski i Austro-Węgier. Z czasem uzdrowisko stało się popularne w całej Europie. W okresie Związku Radzieckiego do Morszyna przyjeżdżali odpoczywać i leczyć się ludzie z różnych zakątków ZSRR. Po rozpadzie ZSRR głównymi kuracjuszami byli Ukraińcy. Każdego roku zwiększa się ilość zagranicznych turystów, dla których Morszyn w ciągu ostatnich 70 lat stał się ulubionym uzdrowiskiem. Nikogo nie dziwi fakt, że wykwalifikowany personel medyczny oraz lecznicza baza Morszyna nie ustępuje standardom najbardziej znanych europejskich kurortów: Karlowe Wary, Wiesbaden, Baden-Baden.

W 2002 roku dzięki szybkiemu rozwojowi infrastruktury Morszyn zdobywa status miasta podporządkowania regionalnego. Miasto liczy około 6 tysięcy stałych mieszkańców, natomiast razem z kuracjuszami (w zależności od sezonu) około 10 tysięcy ludzi. Morszyn położone jest wśród licznych lasów na wysokości 340 m. n.p.m. Przez miasto przebiega linia kolejowa o regionalnym znaczeniu Lwów – Stryj – Iwano-Frankowsk oraz większość tras samochodowych obwodu lwowskiego.

KLIMAT MIASTA MORSZYN

Morszyn to idealne miasto do odpoczynku o każdej porze roku. Miasto charakteryzuje się klimatem typu kontynentalnego. Lato jest gorące i mokre, a jesień długa, sucha i ciepła. Średnia roczna temperatura wynosi +16 °C, podobnie jak w regionie Kaukaskich Mineralnych Wód. Najwięcej opadów występuje jesienią i końcem lata. Wysoką wilgotność powietrza odczuwa się rano i wieczorem, w dzień wilgotność jest optymalna. W związku z tym pomimo wysokiej temperatury powietrze rano i wieczorem wydaje się chłodne. Najbardziej ciepłe miesiące to lipiec i sierpień (+22 - +24°C). Wiosna i jesień są umiarkowanie ciepłe. Warunki klimatyczne pozwalają korzystać przez cały rok z naturalnych surowców leczniczych uzdrowiska.

INFRASTRUKTURA MIASTA MORSZYN

Uzdrowisko posiada: dworzec autobusowy i kolejowy, oddział ukraińskiego operatora telefonicznego - Ukrtelekom , oddziały banków (Gazbank, Prominwestbank, Oszczadbank, Prywatbank, Finanse i kredyt) oraz bankomaty, straż pożarną, szpital, uczelnię, przedszkole, szkołę sztuk pięknych, Pałac Kultury (sala taneczna, biblioteka, sala konferencyjna), kawiarenki internetowe, parkingi, myjnie samochodowe, letnie kawiarenki, bary, sale wystawowe niedaleko pijalni wód, korty tenisowe, wielki i mały stadion, salę gimnastyczną, grotę solną, place zabaw dla dzieci, saunę z mini-basenem, bilard, dwa odkryte kąpieliska, klub nocny, gabinety kosmetyczne. W Morszynie są liczne biura podróży organizujące wyjazdy o różnorodnej tematyce: wyjazdy do ośrodków narciarskich Sławska i Bukovela, pielgrzymki do miejsc świętych (Hoszowski Monastyr, Skit Maniawski, Ławra Poczajowska), na Huculszczyznę (Jaremcze i Worochta), do środka geograficznego Europy, Mukaczewa, Berehowa i innych zakątków Ukrainy.

Współpraca z Gminą Dębica

Delegacja z Miasta Morszyn w składzie Ruslan Ilnytskyi- Burmistrz Miasta Morszyn, Yuriy Yankiv- I zastępca Burmistrza, Volodymyr Levkovich- II zastępca Burmistrza, Mykola Voyevoda- Sekretarz Rady Miasta, Iryna Chernykhivska- Pracownik Działu Gospodarki i Turystyki, złożyli 7 kwietnia 2017 r. wizytę Wójtowi Gminy Dębica. Celem spotkania było podpisanie umowy o współpracy między dwoma samorządami. Pozytywną decyzję w tej sprawie podjęli najpierw Radni Miasta Morszyn uchwałą z dnia 30 marca br, a dzień później również Radni Gminy Dębica poparli tą współpracę uchwałą.

Z inicjatywą wyszli przedstawiciele Miasta Morszyn, którzy chcąc wnioskować o dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, wystąpili z propozycją współpracy. Projekt złożony początkiem roku 2017 pn. „Morshyn i Latoszyn – małe resorty o wielkim potencjale”, który dotyczy z naszej strony Uzdrowiska Latoszyn, ze strony Miasta Morszyn istniejącego już uzdrowiska, został pozytywnie oceniony we wstępnej weryfikacji. Projekt, zakłada utworzenie infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, w skład której wejdą m.in. wiata, ławeczki, ścieżki przyrodnicze, chodniki i parkingi oraz pełne oświetlenie. W ramach projektu zostanie także wywiercona nowa studnia wód leczniczych i zostanie przeprowadzona renowacja już istniejącej. Gmina jako partner w projekcie otrzyma ok 561 290,00 EURO. Cały projekt opiewa na kwotę 1 863 000,00 EURO.
Umowa obejmuje jednak szerszy zasięg niż sama współpraca w ramach w/w programu. W ramach wspólnego porozumienia będzie możliwa wymiana młodzieży oraz kadry specjalistycznej, wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki, biznesu i nauki, ale także kultury, sportu i zdrowia.

Sfery współpracy zawarte w umowie:

a) współpracy transgranicznej i realizacji wspólnych projektów;
b) rozwoju miejscowości, planowania regionalnego i ochrony środowiska;
c) wspierania inicjatyw gospodarczych;
d) rozwoju w zakresie zarządzania;
e) rozwoju komunikacji, osiągnięć naukowo- technicznych;
f) rozwoju służby zdrowia;
g) edukacji, kultury;
h) tworzenia miejsc pracy;
i) stwarzanie lepszych warunków bytu społeczno-socjalnego mieszkańców;
j) prywatyzacji, antymonopolowej i podatkowej polityki, formowania cen;
k) przygotowania i realizacji przedsięwzięć w celu podwyższenia skuteczności finansów samorządowych;
l) wymiany doświadczeń w zakresie doskonalenia struktury i funkcji administracji;
ł) zapewnienia ściślejszych kontaktów i wspólnych przedsięwzięć młodzieży i organizacji młodzieżowych obu krajów;
m) zapewnienie kontaktów i pomocy w nawiązaniu kontaktów ludzi biznesu, przedsiębiorstwami i przedsiębiorcami.

 

Galeria zdjęć


Zapisano