Położenie gminy na pograniczu dwóch różnych krain geograficznych: Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej stwarza doskonałe warunki do rozwoju turystyki. Pagórkowate tereny położone na południe od autostrady A4 urzekają pięknem przyrody i krajobrazu. Ta część gminy znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Pogórza Strzyżowskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczają piesze i rowerowe wędrówki oznakowanymi szlakami turystycznymi, wiodącymi malowniczą doliną Wisłoki oraz pośród poprzecinanych wąwozami pagórków do leśnych uroczysk i owianych legendą, istniejących tu niegdyś słowiańskich grodów.

Prawdziwą perłą Gminy Dębica jest miejscowość Zawada, znana z zabytkowego zespołu dworsko-parkowego, dawnej siedziby Raczyńskich, XVIII wiecznej karczmy, a przede wszystkim z zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu.Tereny gminy Dębica, w granicach której leży Latoszyn charakteryzują się wielowiekową tradycją, historią oraz znakomitymi walorami przyrodniczymi sprzyjającymi rozwojowi turystyki i rekreacji, a także lecznictwa uzdrowiskowego. Z tego względu funkcjonuje tu Przychodnia Zdrojowa wzraz z Basenem uzdrowiskowym i infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną, tj. tężnia, pijalnia wody zdrojowej, siłownia zewnętrzna, amfiteatr, plac zabaw, ścieżki turystyczne oraz mała gastronomia W Latoszynie rozpoczyna się 32 km szlak rowerowy „Śladami słońca i śniegu”, który przebiega przez Latoszyn, Grabówkę, Połomię, Południk, Głobikową, Stasiówkę, a kończący się w Zawadzie.

W Głobikowej na najwyżej położonym punkcie widokowym Gminy Dębica (460 m.n.p.m). można spędzić niezapomniane chwile w towarzystwie 6 dinozaurów. W tym samym miejscu znajduje się bardzo dobrze wyposażona baza turystyczna, stanowiąca idealny punkt rozpoczynający piesze, rowerowe, a nawet konne wycieczki. Dysponujące 30 miejscami noclegowymi, salą z kominkiem oraz kuchnią samoobsługową Szkolne Schronisko Młodzieżowe przygotowane jest i otwarte dla turystów przez cały rok. W swojej bogatej ofercie posiada m.in. możliwość całorocznego grillowania w specjalnie do tego przygotowanej wiacie grillowej bądź urządzenia ogniska pod gołym niebem. Zarówno taras widokowy, jak i 24-metrowa wieża widokowa wybudowana obok schroniska mogą służyć do obserwacji astronomicznych.

W pobliżu Głobikowej, na samym szczycie Stobiernej znajduje się „Osada Słowiańska” – jest to wybudowana z drewna, ufortyfikowana osada, przypominająca gród z okresu średniowiecza. Jest to ciekawa atrakcja turystyczna, miejsce, gdzie na co dzień odbywają się rekonstrukcje życia Słowian z okresu średniowiecza. Zwiedzający mogą w sposób namacalny zapoznać się ze średniowieczną historią Polski, wziąć udział w zajęciach garncarstwa, wikliniarstwa, tkactwa, czy postrzelać z łuku. Imprezy tematyczne także stanowią nie lada atrakcję- Atak Morawian na Wiślan, czy noc Kupały.

Niżej Osady znajduje się Park owadów w którym znajduje się 17 wiernie odwzorowujących budowę anatomiczną owadów i pajęczaków, które można spotkać w pobliskich lasach, sadach i pastwiskach oraz w obrębie gospodarstw domowych. Każda z nich zbudowana jest ok. 200 krotnym powiększeniu. Powstał w 2012 r. w pobliżu Centrum Edukacji Ekologicznej, które jest dodatkową atrakcją w Stobiernej – w jego skład wchodzą dwa budynki. Jeden to urokliwy drewniany domek, wewnątrz którego znajduje się ponad 100 letni lepiony piec, a który do dnia dzisiejszego służy do ogrzewania całego budynku, ale też do przygotowania staropolskich potraw. Drugi budynek jest o przeznaczeniu konferencyjno- wystawienniczym. Z parku Owadów do Centrum Edukacji Ekologicznej można się dostać pokonując powstałą w 2016 r. ścieżkę Przyrodniczo Dydaktyczną. Wzdłuż ścieżki zostały umieszczone tablice edukacyjne z charakterystyką fauny i flory oraz ekspozycja z przekrojem różnych gatunków drzew leśnych. Kolejną atrakcją Stobiernej jest Stok narciarski o długości od 300 do 500 m jest oświetlony, ratrakowany i sztucznie naśnieżny. Dogodne warunki jakie tutaj panują sprawiają, że zimą miłośnicy białego szaleństwa mogą w bezpieczny sposób zjeżdżać na nartach i deskach snowboardowych. Dodatkowo w lecie entuzjaści sportów ekstremalnych mogą tutaj skorzystać ze zjazdów na hulajnogach górskich Monsterrolerach. Zarówno w zimie, jak i w lecie na stoku w Stobiernej organizowane są liczne zmagania sportowe tj.: zawody w zjazdach na nartach oraz Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górski w Konkurencji XC.

W północnej części Gminy Dębica znajduje się Paszczyna, gdzie u podnóży Góry Śmierci utworzono Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną. Ekspozycja muzealna znajduje się w zrekonstruowanych barakach obozowych, w których można zobaczyć makiety obozu i poligonu. Obrazuje ona historię i działanie obozów pracy oraz poligonu Waffen – SS w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego oraz jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Podstawą ekspozycji są multimedialne wystawy i prezentacje, oparte na przenikających się wzajemnie warstwach - ikonograficznej, dźwiękowej, filmowej i tekstowej. Można zobaczyć historyczną rekonstrukcję budynków związanych z poligonem wojskowym i byłym obozem, makiety głównych zabudowań poligonu i obozu, oryginalne wyposażenia wnętrz pochodzące z tamtej epoki, elementy ekwipunku żołnierskiego, a także setki zdjęć prezentowanych w formie statycznej i multimedialnej.

W Pustkowie – Osiedlu znajduje się Kompleks Basenów „NEMO”. Jest to miejsce organizacji wielu imprez sportowych dla dzieci i młodzieży, takich jak.: zawody pływackie dla kl. I – III „Już Pływam” oraz „Pływam Coraz Lepiej”, powiatowe i wojewódzkie zawody szkół podstawowych i gimnazjalnych „Igrzyska Młodzieży Szkolnej” oraz Pływacki Memoriał im. Jana Pawła II w Rocznicę Jego Śmierci.

Dzięki funkcjonowaniu Kompleksu Basenów „NEMO”, uczniowie z Zespołów Szkół Gminy Dębica są objęci bezpłatnymi programami nauki pływania: „Już Pływam” oraz „ Pływam Coraz Lepiej”.

W skład Kompleksu Basenów „NEMO” wchodzi:

  • kryty basen pływacki o długości 25 m wraz z basenem rekreacyjnym wyposażonym w atrakcje wodne : jacuzzi, zjeżdżalnia rurowa o długości 72 m, rwąca rzeka, grzybek dla dzieci, gejzer wodny, leżanki wodne oraz kurtyna wodna,
  • blok odnowy biologicznej, wyposażony w saunę suchą, saunę mokrą oraz leżakownie,
  • dwa zewnętrzne baseny pływackie,
  • sala do aerobiku i fitnessu.

W sąsiedztwie Kompleksu Basenów znajduje się jedna największa w regionie Bieżnia Lekkoatletyczna o powierzchnia 3 211m2, 6-ścio torowa o długości 400 m, oraz 6 torów prostych o długości 100 i 110 m. Tory o szerokości 122 cm oddzielone od siebie linią o szerokości 5 cm. Jest to największa bieżnia w Powiecie Dębickim i Ropczycko - Sędziszowskim. Bieżnia posiada również oświetlenie, dzięki któremu z bieżni można korzystać także po zmroku.


Zapisano